HTTP Test Page
powered by CentOS-WebPanel.com

This page is used to test the proper operation of the HTTP server after it has been installed. If you can read this page it means that the HTTP server installed at this site is working properly.


If you are a member of the general public:

The fact that you are seeing this page indicates that the website you just visited is either experiencing problems or is undergoing routine maintenance.

If you would like to let the administrators of this website know that you've seen this page instead of the page you expected, you should send them e-mail. In general, mail sent to the name "webmaster" and directed to the website's domain should reach the appropriate person.

For example, if you experienced problems while visiting www.example.com, you should send e-mail to "webmaster@example.com".

If you are the website administrator:

You may now add content to the directory /public_html. Note that until you do so, people visiting your website will see this page and not your content. To prevent this page from ever being used, delete index.html in /public_html.

You are free to use the images below on Linux powered HTTP servers. Thanks for using CentOS-WebPanel!

[ Powered by CentOS-WebPanel ]

About CentOS-WebPanel:

The CentOS-WebPanel a control panel for quick and easy manage linux server over web interface. Web Panel uses a variety of repositories to install the latest packages and maintains them updeted.

For information on CentOS-WebPanel please visit the CentOS-WebPanel.com.


Note:

CentOS-WebPanel is Software and it is used to power this website; however, the webserver is owned by the domain owner and not the CentOS-WebPanel.

If you have issues with the content of this site, contact the owner of the domain, not the CentOS-WebPanel.

For example, if this website is www.example.com, you would find the owner of the example.com domain at the following WHOIS server:

http://www.internic.net/whois.html

Makerhane Yaz Kampı | En Son Dakika Haberler ve Online Alışveriş Siteleri Bakgor.Net |
Son Haberler
Anasayfa » Egitim » Makerhane Yaz Kampı
i.milliyet.com.tr-.-YeniAnaResim-.-2016-.-06-.-22-.-makerhane-yaz-kampi-7234709.Jpeg.jpg

Makerhane Yaz Kampı

İstanbul’un merkezinde, Kadıköy’de, yeşillikler içinde kocaman bir parkın hemen yanıbaşında kurulu olan Makerhane, müthiş bir “Yaz Kampı” sunuyor.

Türkiye’de üstün zekâlı çocuklara eğitimler veren Artistanbul ile Makerhane’nin işbirliğinde düzenlenen Yaz Kampı, Üç Boyutlu Tasarım ve Raspberry Pi atölyeleriyle devam ediyor.

Yaz Kampı’nda düzenlenen “Üç Boyutlu Tasarım ve Yazıcı Atölyesi” ile kendi fikirlerimizi Tinkercad yazılımı üzerinde nasıl üç boyutlu olarak çizeceğimizi ve 3B yazıcılarda bastıracağımızı görecek, hatta tasarlamış olduğumuz nesneyi Minecraft içinde bir eşya olarak kullanabileceğiz! 

Öğrencileri eğitim sonunda katılım belgesi ve Makerhane rozetleri bekliyor. Atölye sonunda katılımcılar kendi tasarımlarının 3B çıktılarına da sahip olacaklar!

Nesnelerin İnterneti’ne Giriş

Makerhane Yaz Kampı’nda düzenlenen “Scratch ile Raspberry Pi Atölyesi”nde, bir kredi kartı büyüklüğünde ve cebinizde taşıyabileceğiniz gerçek bir bilgisayar olan Raspberry Pi ile nasıl robotik çalışmalar yapabileceğimizi öğreneceğiz.

Raspberry Pi ile akıllı ev sistemleri, gelişmiş görev robotları, insansız hava araçları, alarm sistemleri, robot kollar yapmak mümkün.

Bu eğitim “Eskiden bir bilgisayarım, bir de Raspberry Pi elimde olacaktı. Neler yapardım!” diye hayıflanan büyük çocuklara da açık olacak.  

Geç kalmış sayılmazsınız. Raspberry Pi ile tanışmak ve bu yeni dünyaya adım atmak için Yaz Kampı’mızı kaçırmayın!

Tüm yaz ayları boyunca açık olan Makerhane Yaz Kampı’na buradan kayıt olabilirsiniz:

Robotistan.com/maker-yaz-kampi-8
 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/makerhane-yaz-kampi-egitim-2266991/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*